Historie oddílu

  • Home
  • Historie oddílu

Historie

Založen v roce 1952 PhDr. Jiřím Mašínem (15.2.1930 – 3.2.1996), který byl nejen vynikajícím sportovcem, trenérem a funkcionářem československého juda, ale hlavně vynikajícím člověkem, jehož srdce bylo otevřeno dokořán. Pro mnohé z nás byl tím nejlepším kamarádem, kterého jsme v životě poznali.

Původní název TJ Slavia VŠ Praha se v roce 1979 změnil na TJ Vysoké školy Praha a v roce 1990 na nynější Univerzitní sportovní klub Praha.

Trénovalo se v tělocvičně Marathon v Černé ulici a od roku 1977 oddíl přesídlil do  sportovní haly Folimanka.

Do činnosti oddílu se velmi významně projevil vznik Střediska vrcholového sportu MŠ ČSR v roce 1974 (František a Petr Jáklové), které bylo v roce 1990 změněno na Vysokoškolské sportovní centrum a sportovní školy při Gymnáziu Nad štolou v roce 1983 (Zdeněk Kasík, Josef Brož). Profesionální trenérské vedení a kvalitní tréninkové zabezpečení se stalo zárukou úspěšné budoucnosti.

Členové oddílu judo vybojovali řadu medailí a výrazných mezinárodních úspěchů na vrcholných evropských a světových soutěžích. Podíl členů oddílu na státní reprezentaci je po celou dobu velký. Od slabších let, kdy byl podíl nejméně 30% až po nejúspěšnější roky, kdy toto číslo dosahovalo až 90 %.