• Home
  • Poslední bodovaná šance na PČR U13,15 rozhodla, kdo ano a kdo ne

Poslední bodovaná šance na PČR U13,15 rozhodla, kdo ano a kdo ne

7. 10. 2018

Sport je sport a je to kromě disciplíny samotné především soutěž a tam rozhodují vítězství. Umístění v ranking listu je na konci celoročního zápolení vysvědčení, které není ale zatím výsledkem, jen propustkou na soutěž v jednotlivcích nejvyšší a tam už si bude svůj krajíc z koláče úspěchu každý odkrajovat podle toho, jak ostře má nabroušeno, jak mu popřeje los a taky jak to uvidí rozhodčí.

K systému rozhodování bych si dovolil jednu osobní poznámku do pléna. Myslím si a zároveň sdílím i častý názor celkem široké judistické obce podílející se na tom, že judo v tak hojném počtu v Čechách funguje, to jsou hlavně závodníci, trenéři a rodiče, (pokud se sjede na turnaj v jeden den závodit 520 dětí, tak které sporty toto mají?), že zejména od kategorie starších žáků by se hodilo zavést Golden Score do tzv. „nekonečna.“ Jedna minuta po těch třech vyrovnaného boje málokdy rozhodne a udělování pomocného bodu de facto za umělecký dojem je většinou ve stylu házení šipek naslepo. Takto vyspělí závodníci by měli mít možnost se servat do padnutí a pokud nedokáží hodit, odejde jeden na fyzičku a stihne ho pravděpodobně trestání za pasivitu. Nemůžu paušalizovat, ale aspoň mě osobně ještě nikdo neřekl, že se mu současný systém líbí. Jistě by to turnaj prodloužilo, ale transparentnost a větší záruka férovosti by měly být nadto. Celý den padne na turnaj tak jako tak a nikdo už toho moc nenažene. Golden Score do rozhodnutí více méně závodníky samotnými je rozhodně  fair play.

Naši žáci výborní. Mladších je více, mají více medailí, starší si také přišli na své. Krásně se v U13 popral Dan Luxemburk, dorazil až do finále a předtím v eliminacích hodil parádní Uchi-Matu, Viktor Stečínský stíhal dlouho dobře a bojovně, Vašek Koudelka bojoval, ale trochu dojel na taktiku a obranu, nevadí – srdce tam bylo. Ondra Zita velmi pěkně takticky a skvěle i Kuba Tomšů, měli se potkat ve finále, ale Kuba musel vysadit pro zranění, pro zlato si došel tedy Ziťák. Dominik Dědek a Štefan Sušický tradičně ve finále, tam zvítězil Dominik. Třetím v jejich váze se stal Honza Karban.  Skvěle se předvedl nováček našeho týmu Marat Jalilov a probojoval se do finále, kde bral cenné stříbro, Matěj Šipan se umístil na páté příčce. V nejvyšší váhové kategorii se na 3. místě umístil Petr Maxa a bude v této váze startovat i na PČR.

V U15 získala zlatou Sára Zitová, které se letos daří výborně, přestože se tak netváří:-). Na to, že jí dva dny předtím otrávili ve školní jídelně rybiškou jak od Smígla to ale rozjela dobře. V neděli přihodila ještě stříbro v dorostenkách. Palec nahoru. Ve své nové váze do 55 kil se řezal jak o život Honza Kačer Kačírek, odešel s kimonem jak řezník z jatek s cenným bronzem v kapse. Svůj medailový debut z ČP si odbyl v dvaačtyřicítce Honza Kryl, když si svou rvavostí a paličatou bojovností vydřel bronz. Štěpán Vojtěch předvedl tradičně maximální nasazení se vším všudy, ale pár taktických chyb tam bylo, nicméně má páté bodované místo. Katka Šipanová prohrála vlastně z těch samých důvodů bitvu o bronz a tudíž nápodobně. Kuba Čermák prohrál v prvním kole na umělecký dojem v GS, dvakrát pak vyhrál a ve finále o třetí místo prohrál, tudíž sedmička. Denis Toman v nevyšší váze neprošel prvním kolem a tak to někdy chodí.

Všem pochvala, gratulace a poděkování.

Zapsal: Čermoš

Foto: Alice Luxemburková