• Home
  • Zajímavosti ze světa: Jak to vypadá, když japonský nároďák vyráží na Mistrovství světa…

Zajímavosti ze světa: Jak to vypadá, když japonský nároďák vyráží na Mistrovství světa…

17. 8. 2018

Sejdou se všichni v hlavním doju v Kodokanu. Tentokrát to bylo 7.srpna…

 

Prezident All Japan Judo Federation, legendární Yasuhiro Yamashita představí všechny členy jmenované do delegace a přednese hlavní řeč, která je hlavně o tom, že vybojovat nejcennější kovy je věcí národní cti, připomene všem, že Japonci dělají technické judo a že jde o Ippon. Bez ohledu na to, kudy kráčí ostatní svět. No, vystrašení prostě asi moc nejsou a kromě zlata je všechno ostatní v Japonsku stejně nic moc, takže je jasné, že si půjdou za svým……

 

O celkem nic méně legendární Kosei Inoue, jako kouč mužské reprezentace slíbí, že jak Yasuhiro Yamashita říká, tak i bude. Potvrdí, že příprava byla důsledná a že se všichni klidně i přetrhnou, ale vybojují to.

 

Katsuyuki MASUCHI, kouč ženského týmu se ve svém proslovu od předchozích řečníků nikterak nelišil, i japonské judistky počítají se stupni nejvyššími.

 

Pak přijdou na řadu zástupci kodokanské mládeže a přečtou tzv. „Povzbuzující řeč,“ kdyby náhodou byli Takato, Ebinuma, Baker a spol. málo nahecovaní a vyloží jim, že jim mladí věří. Zklamat děti? To tedy ne…..

 

Pěkně si je mládež zaváže předáním pugétů….

 

Ve finále závodníkům a koučům přítomní provolají třikrát slávu a nechybí mezi nimi prezident Kodokanu Haruki Uemura, ale také třeba Toshiro Daigo, jeden ze tří žijících držitelů 10. Danu udělených Kodokanem a tudíž víc nic už být v judu jedincem, co se služebního postupu týká, dosaženo být nemůže.

A teď už nezbývá, než vydržet do šampionátu v Baku a ověřit si, jak moc se Japoncům podařilo své závazky splnit. Ale pravděpodobnost, že by jako celek čítající mužské i ženské zastoupení svoje spoluobčany zklamali příliš, a museli se kát v uličce hanby je docela nízká. Uvidíme….

 

Zapsal: Čermoš

Zdroj a foto: Kodokan Judo Institute