• Home
  • 3. Grand Prix Banská Bystrica 2016 je velkým úspěchem žáků USK PRAHA

3. Grand Prix Banská Bystrica 2016 je velkým úspěchem žáků USK PRAHA

2. 3. 2016

Dukla Banská Bystrica, kdysi středisko Československého armádního sportu (dnes Vojenské športové centrum) , kterým prošel bezpočet tehdejších vynikajících judistů, jakými byli Vladimír Kocman, Jiří Sosna, Pavel Petřikov, Jaroslav Kříž, Roman Karger, Radek Borbély, Josef Věnsek a mnozí další, se stala 27.02.2016  hostitelem skvělého turnaje Grand Prix pro věkové kategorie U11, U13, U15 a U18.

Za náš oddíl USK PRAHA se vypravili reprezentovat na Slovensko, za cenu oželení možnosti vidět boje evropské špičky v rámci European Open, který probíhal ve stejném termínu v Praze borci ve složení:

U11: Ondra Zita, Petr Maxa, Štefan Sušický, Matěj Šipan   U13: Jakub Michael Čermák, Sára Zitová, Katka Šipanová   U15: David Dudy

Turnaj měl velmi kvalitní organizaci, včetně pro nás v Čechách neobvyklého slavnostního zahájení mládežnického závodu GP státní hymnou pořadatelské země a nástupu vlajek. Na váhu s připraveným startovním lístkem včetně čárového kódu, okamžitý přenos dat do losovacího systému, odvážit a bez prodlev start bojů. Pořadí utkání na monitorech jako u nás v rámci Českého poháru, ale s možností sledování včetně výsledků v pavouku přes mobilní aplikaci připojenou na wifi. Jako na drátkách.

Účastnické státy: Slovensko, Ukrajina, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Rusko, Chorvatsko a my z Čech. Závodilo se na čtyřech tatami. Sešlo se 520 mladých judistů a judistek z přibližně 60 klubů. Soutěž zahájil předseda Slovenského svazu juda Ján Krišanda ve spolupráci s primátorem Banské Bystrice Jánom Noskom.

Ihned ze začátku bylo vidět, že úroveň závodníků je opravdu vysoká a že nepůjde o hladký průběh utkání. To se v zápětí potvrdilo, protože naši závodníci museli několikrát opravdu, jak se říká, hrábnout až na dno zásob. Ale dopadlo to naprosto skvěle!

První zlato získal ve váze U11 -24kg Matěj Šipan.  4 výhry, 0 proher, všechno na Ippon. Matěj bojoval celkem nerušeně a s klidem, moc si nepřipouštěl jiný výsledek.

Druhé zlato patřilo ve váze U11 -27kg Ondrovi Zitovi.  5 výher, 0 proher. Finále proběhlo v režimu golden score a po urputné rvačce s naprostým vyčerpáním přibil Ziťák soupeře pomocí O-Soto-Gari na Ippon. Profesionální přístup s profesionálním výkonem.

Třetí zlato vybojoval Petr Maxa, U11 +46kg, když porazil všechny svoje čtyři soupeře před časovým limitem. Obzvlášť pěkné bylo vítězství nad favorizovaným domácím Riňákem, který suverénně válcoval vše co dostal do cesty, kterého Fík připravil o naděje krásně provedenou technikou Seoi-Nage na čistý Ippon ani ne po minutě utkání.

Štefan Sušický, U11 -34kg podal opravdu výkon, který potěší každého diváka. Jeho skvělé techniky O-Uchi-Gari a přechody do držení, tu a tam s přídavkem O-Soto-Gari nestačily pouze na pozdějšího vítěze kategorie. S tím prohrál ve čtvrtfinále po dvou předchozích vítězstvích a pro bronz si musel projít opravami, kde bylo zapotřebí ještě třikrát zvítězit. Podařilo se!

V U13 -32kg zahájila za naše barvy Sára Zitová. A dařilo se jí dobře až do finále, teprve tam podlehla domácí soupeřce a získala stříbrnou medaili. Nicméně celkový Sářin výkon patřil k jedněm z jejích nejlepších a doufáme, že jí to nakopne.

Následovala Katka Šipanová U13 -36kg. První utkání vyhrála s přehledem na Ippon. Pak ale narazila na dvě soupeřky, které jí dokázaly i přes její obrovské nasazení a vůli vyhrát překonat. Nicméně bronz se počítá.

V U13 -42kg byl naším posledním želízkem v ohni Kuba Čermák. Po dvou výhrách inkasoval dvě prohry a obsadil tak 5.místo ve své kategorii. Po přechodu do mladších žáků U13 se po loňské úspěšné sezóně v U11 Čermoš zatím usazuje a hledá a tak mu držíme palce, ať se mu to co nejdříve podaří.

Až v 17.00 hod. se do turnaje vložil v U15 -60kg jako naše poslední šance na ještě jednu medaili David Dudy. Podobně jako Čermoš v U13, tak David svůj letošní posun do U15 také musel v minulých turnajích zaplatit. Ovšem v Banské Bystrici ukázal, hlavně sám sobě, že je vše na dobré cestě. Po perfektních třech utkáních kde zvítězil za pomoci páčení, poté škrcení a nakonec držení, čemuž předcházely pěkné hody, na něj čekal ve finále slovenský judista Dubský z 1.Judo Club Pezinok, který od počátku dobře využíval proti Davidovi svou o hlavu vyšší postavu a dlouhé ruce. To vše doplněno dobrou fyzičkou a obstojnou technikou. Po minutě prohrával náš borec na Yuko a začal přebírat aktivitu. Prosadil svůj úchop a stupňoval nástupy. Bohužel jeho hod na Yuko rozhodčí neuznali (mohlo být i nemuselo, nebylo to rozhodně vyloženě nefér) a tak se nekonalo golden score, ale s velkou ctí nám David zajistil cenné stříbro.

Skvěle připravený mezinárodní turnaj pro mládež se skvělou atmosférou, v režii Jána Gregora ml. a ostatních, kterého se, pokud to bude jen trochu možné, rádi zúčastníme i napřesrok. Všem našim závodníkům gratulujeme a děkujeme za opravdu příkladnou reprezentaci JUDO USK PRAHA a také Česka!

Trenéři JUDO USK PRAHA

[Best_Wordpress_Gallery id=“1″ gal_title=“GP BB 2016″]